Danny

New 3 MPS - consum

83 posts in this topic

Mama de cand nu am mai scris... :)

Deci, de acord cu mituc, nu prea scoti sub 7% consum real cu 3 MPS. Ce e f posibil e ca si Mk2 sa minta ca si Mk1, si asa imi arata si mie consumuri de-astea, dar cand faci plinul te intrebid aca nu e gaurit rezervorul...

1 person likes this

Pai... nu e gaurit? La cum curge din el nu e nici o indoiala ca are cel putin o gaura in plus :)

Si totusi e posibil sa fie unul dintre hothatchurile cu cele mai decente consumuri din generatia sa. Golf GTI mkV e mai gurmand, megane RS 225 cam tot pe acolo desi are cu vreo 150 de kile mai putin, honda typeR FN2 maninca de nu intelegi unde se duce, iar de hatchurile cu integrala (dar si mai puternice, S3, STI, etc) nici nu mai zic.

Record istoric pentru mine! Mi-a ajuns un plin 2 saptamani, in Bucuresti! :)

Am facut plinul acum 2 saptamani dupa intalnire, am condus 50-50 sportiv-slow, din motive obiective am alimentat ambele dati cand am ajuns la 0km pe CB.

Total km: 350, cu 50l! La inceput, cu acelasi stil de mers imi lua 15.5-16.

Azi noapte am depasit 14000 km, un S3 si dupa nationala o sa ma intalnesc cu dorunegru&co. ;)

P.S. Nu am mers cu ea vreo 5 zile din 14 :)

@mituc nu prea conteaza la consum integrala de la masini ca S3 sau Golf R. Atunci cand nu tragi de ele trage numai fata. Iar in aceste conditii cred ca consuma mai putin decat MPS-ul tau si S3 si Golf R (mers la consum ca despre asta era vorba).

E posibil. Stiu doar ca Golf 5 GTI consuma semnificativ mai mult decit un 3MPS (nu al meu, ci in general) desi e cu vreo 80 de kile cel putin mai usoara. Decit un Golf 6 R... nu stiu, stiu doar ca transmisia de la 3MPS (cel putin mk1, dar si mk2 care e teoretic identica) are pierderi neasteptat de mici (ca si a lui golf 5/6GTI/ed30/etc de altfel).

14 litri si 125 km. Adica 11.2%. La pompa! Mi s-a parut ca s-a mai 'lasat' si am zis sa verific.

Mers normal (cateva 'talpi' inevitabile) spre munca si inapoi, dimineata in jur de 9 spre munca si spre casa intre 15 si 17. Traseu: Th. Pallady, iesire in Splai, Tineretului, Cutitul de argint, Viilor, Panduri, Razoare, Bd. Timisoara.

Sublim! :)

Ce spun astia pe hartie mi se pare atat de putin relevant...

Cert e ca pot sa confirm din experienta: la mers la consum MPS-ul meu a consumat mai putin decat un GTi (si decat un Megane RS ca sa nu mai spun de Impreza WRX, while at it).

Cu S3 sau R n-am avut ocazia sa testez, dar alta informatie anecdotica pe care o am fist hand este despre un S3 pe care l-am investigat la un moment dat ca sa il cumpar, si in istoricul de service am gasit reclamatie ca ar consuma 22-23% in oras. Rezultatul investigatiei la PBN: asa e normal. Asta plus alte interventii in service de care proprietarul "nu stia" m-au facut sa nu il cumpar, dar nah...

A, si mai am un amic care are A3 cu motorul de GTI (200 CP) si care imi zice niste scoruri la consum sensibil mai mari decat B35TIE, si care fix acum o sapt a avut ocazia sa mearga mvreo 2-300 km cu B35TIE, si a fost entuziasmat (si f surprins, in bine, de consum)...

Ce am observat e ca variaza consumul si cu 20% in functie de benzina... :(