mituc

Intrebari Despre Functionarea Noului Forum

165 posts in this topic

Aptitudinile si pregatirea fiecaruia ne impiedica sa tinem pasul cu modificarile majore in acelasi fel. In mod natural dezavantajati sint cei care zi de zi lucreaza in cu totul alte medii decit cele IT si pentru care calculatorul e cel mult o unealta in treburi colaterale, nu unealta principala de lucru. Astfel, m-am gindit ca ar fi bine sa avem o sectiune pe forum pentru rezolvarea problemelor de compatibilitate in utilizare cu vechea versiune a forumului.

Acest topic se doreste a fi unul de Q&A - intrebari si raspunsuri. Adica: in vechea versiune vedeam aia acolo, unde o caut acum sau cum pot suplini functionalitatea data de cutare? sau, in forumul vech faceam asta si asta in felul asta, acum nu mai gasesc nimic - care ar fi noua succesiune de pasi pentru asta?

etc.

Speram ca utilizatorii care au gasit deja solutiile la problemele ce vor fi ridicate aici vor putea ajuta pe ceilalti sa treaca peste un anumit nivel de ricepere intr-ale noului forum.

3 people like this

revin cu problema mea. in opera, apare ca in printscreen, + un singur link la facebook, jumatate de ecran mai jos. in chrome apare ok.

Va trebui sa faci upgarde la opera 11. Pina acum 2 minute si eu am avut 10.ceva si error console era plin cu tot felul de trasnai iar paginile aratau ca in printscreenul tau. Cu Opera 11 totul e ok.

Problema:

Eu folosesc mozzila ca si browser.

De la schimbarea in noul format al forum-ului am observat urmatoarea problema:

Intru sa spunem in topicul "Mazda 6", citesc toate noile postari, revin pe Main Board iar topicul "Mazda 6" apare ca si cum ar mai fi postari noi in el, cand eu deja le citisem pe toate, am dat refresh, cookie-uri sterse, mookie-uri :LOL:, nimic.

Astazi in schimb am patit asta la fiecare dintre main topic-urile in care am intrat.

Wassup?

cipig, cum adica "mozilla"? te referi la firefox sau seamonkey? sper ca nu te referi la vechiul browser, Mozilla (tatal Firefox-ului si al Seamonkey-ului), la care nu s-a mai lucrat de vre-o 4 ani, nu?

si la mine face asa uneori, si nu doar pe forumul asta. am impresia ca daca cumva nu citesti o pagina considera ca inca sunt chestii pe care nu le-ai citit.

Da, Mozzila Firefox. E luat de pe net de curand, deci nu cred ca e vorba de versiunea aia veche.

Pai asta am facut, dar inainte nu aveam problema asta, nu e grava, dar ca idee.

Va trebui sa faci upgarde la opera 11. Pina acum 2 minute si eu am avut 10.ceva si error console era plin cu tot felul de trasnai iar paginile aratau ca in printscreenul tau. Cu Opera 11 totul e ok.

niciodata :) mai bine asa, decat cu opera 11. de la 9.63 incoace, au scos ce era bun si au implementat in plus numai porcarii. macar m-am lamurit cum stau lucrurile...

se poate muta bannerul flash Arian/Repsol care apare mereu sub primul post de pe pagina? e cam enervant cu reclamele intercalate intre posturi.

Nu, acolo va mai veni (cand vom avea) inca un banner de aceeasi dimensiune pus in continuare. Cine nu doreste sa le vada trebuie sa foloseasca ceva de genul AdBlock.

avand in vedere ca de pe urma reclamelor banuiesc ca ies niste bani care platesc pentru functionarea forumului vroiam sa evit blocarea.

De pe urma niciunei reclame de aici nu iese vreun ban. Asta e tot ce am putut oferi noi in schimbulreducerilor pentru Asociatie. Singurii bani sunt cei din cotizatii.

Cum se procedeaza daca as vrea sa scriu si eu ceva in shoutbox?

pur si simplu scrii acolo in textbox-ul de sub shoutbox sau din partea lui dreapta (in functie de sectiunea de forum in care te afli) si cind dai enter apare.

pur si simplu scrii acolo in textbox-ul de sub shoutbox sau din partea lui dreapta (in functie de sectiunea de forum in care te afli) si cind dai enter apare.

danke very much

Cu ajutorul lui DoruNegru care ma acuza ca stau pe invisible desi forumul nu mai ofera aceasta facilitate, am descoperit si cum am reusit sa fac aceasta "faradelege".

Daca esti in browser autentificat in forum si in acelasi timp intri si de pe iphone (sau alt telefon), in sesiunea din browser ramai autentificat dar esti trecut in grupul anonymous, asadar, bug sau whatever it is I don't care

Am si eu o nelamurire: nu se pot reuni, cumva, topicele dedicate viitoarei intalniri nationale?

Am numarat cel putin 4 topicuri deschise. E aproape imposibil de urmarit ce se discuta si care sunt ultimele decizii....daca sunt.

Codrin tot se chinuie sa le tina cit de cit separate, sa nu se umple de mizerii cele relevante si de informatii utile alea pline de mizerii :)

Sunt 2 topicuri despre intalnire: unul in care se pun propunerile ferme pentru locatii si unul in care e restul. Lumea nu citeste ce-am scris in primul post si scrie in continuu, eu mut in continuu.

La mine nu merge Search-ul, daca bag o cautare uzuala ca "revizia ...", nu da raspunsuri...folosesc ca browser Chrome de la Google

Tby daca esti intr-un anumit topic, automat drop-downul de dupa search este setat pe "This topic", probabil tu cauti intr-un anume topic care intradevar nu contine cuvantul respectiv.

Ori mergi in home page ori modifici tu respectivul drop-down sa caute in Forum si nu in Topic

Cat Ori pot sa votezi Positive / one day ?

am o eroare mai jos :

post-10127-0-27248400-1301927438_thumb.jpg

5 voturi pe zi pozitive sau negative

De ceva timp (sau poate din totdeauna) imaginile atasate la post-uri se deschid peste pagian curenta in loc de o fereastra noua sau o fereastra dintr-aia semitransparenta peste pagina curenta si care poate fi inchisa cu un ESC sau apasind un X undeva.

Click dreapta - open in new tab? Am schimbat setarea acum vreo luna, pozele care erau mai mari decat ecranul nu le redimensiona automat si nu se vedeau decat cu scroll.