mituc

Intrebari Despre Functionarea Noului Forum

165 posts in this topic

Ca sa citez o zicala pe care niciodata nu am prea inteles-o : "exceptia confirma regula" :-))

Eu am inceput sa citesc forumul cu mult inainte de a avea masina...si se pare ca am ramas "agatat". Este util sa afli ce probleme poti avea si/sau sa ajuti proaspetii sau viitorii posesori..., daca poti...

12 minutes ago, Titan1um said:

Dupa ce dai quote, apesi in mesajul citat si stergi ce nu e important :)

Si de pe mobil si de pe PC (mai greu de pe mobil dar te obisnuiesti) e sa selectezi doar fraza sau pasajul la care vrei sa raspunzi si-ti apare optiune de citare doar pentru ce ai selectat FTW.

@mituc Poti arata o poza / screenshot, te rog? Ca nu am reusit sa fac sa apara asa, cel putin pe telefon, in browser.

5 hours ago, Titan1um said:

Poti arata o poza / screenshot, te rog?

Voila.

Screenshot_20210201-073612_Firefox.jpg

Acuma, ca tot esti "Super mod", poti sa faci si curatenie si sa muti ce e offtopic ori intr-un topic separat despre functionarea forumului ori, nu stiu, unde le e locul ultimelor postari.

Dupa ce ma dezmeticesc, fac curatenie :)

Cat despre functia aia, la mine nu e. Cel putin pe al meu S8 in browserul Brave pe care il folosesc.

Ce telefon ai? Cred ca e ceva Huawei? Vad ca e dual sim.

38 minutes ago, Titan1um said:

Ce telefon ai? Cred ca e ceva Huawei? Vad ca e dual sim.

Samsung S10e. In materie de browsere nu stiam ca mai exista ceva in afara de firefox. Asa cum in materie de compacte hatchback <28k EUR nu mai exista altceva in afara de mazda 3, ce puii mei?! :)

Functia respectiva nu tine de telefon, e implementat la nivelul aplicatiei web de forum. Acuma, daca browserul folosit e unul isteric (vezi megaFAILsoft Edge/IE, si altele asemenea) la care tre' sa dai accept ca sa-ti arate o poza atunci acea optiune nu merge pentru ca e ceva jscript/ajax care ruleaza pe partea de client (adica browser).

Probabil browserul folosit de mine nu stie sa faca asta.

Acum pe pc (m-am asezat la butoane sa fac curatenie, sa mut astea in topic dedicat), in Firefox vad si eu ca am functia aia. Chiar nu stiam de ea :)

In schimb pe telefon folosesc Brave pentru adblock.

Pe al meu S8, toate celelalte browsere incepeau sa se miste in reluare. De obicei tin 3-4-5 tab-uri deschise in permanenta, iar asta le facea pe celelalte sa se miste in reluare.

5 minutes ago, Titan1um said:

Probabil browserul folosit de mine nu stie sa faca asta.

Evrika ! Am reusit si eu sa selectez o propozitie pe telefon...LG V40

FYI, si pe Aifon (Safari) merge ce spunea Mituc mai sus (select + Quote this). 

@closchkutza @Titan1um @XTL Am mutat discutia aici pentru ca vad o tendinta incurabila de a umple topicurile cu gunoi, culmea, chiar de catre cei care au capatat de curind titluri si drepturi de moderatori toeretic tocmai pentru a preveni aceste lucruri.

@mituc Tocmai ce mutasem de cateva minute in topic dedicat. Il sterg? :D

1 minute ago, Titan1um said:

@mituc Tocmai ce mutasem de cateva minute in topic dedicat. Il sterg? :D

Cum doresti. Eu sincer as lasa discutiile despre functionarea forumului in acelasi loc.

Pe de alta parte are sens sa se creeze o sectiune pentru asta si topicuri diferite pentru fiecare functionalitate discutata.

Deci cum vrei... doar sa nu mai fie discutiile tehnice pline de gunoi.

@mituc

Inainte de a se duce mult in offtopic discutia, postasem mesajul asta

20 hours ago, Titan1um said:

Am rugămintea ca în momentul în care dați quote și vă referiți doar la o bucată scurtă din tot mesajul, să lăsați în conținutul mesajului citat doar partea aia. Pe telefon cel puțin, din câteva quote ale aceluiași mesaj lung, deja se cam umple inutil o pagină.

Mulțumesc! 

Just now, Titan1um said:

Inainte de a se duce mult in offtopic discutia, postasem mesajul asta

Acel mesaj e inca acolo.

Am editat eu citatul colegului din cauza caruia ai postat mesajul pentru ca si asa cam zgiria pe ochi..

Stiu ca e inca acolo, in topicul pe care il creasem (pus pe hide acum), dadusem doar quote la acel mesaj, ca sa ramana inca acolo sa mai fie vizibil :)

Asadar si prin urmare, discutia a fost mutata complet si din topicul dedicat pe care il creasem, insa am tinut sa copiez si sa las mesajul asta aici:

Foarte multi useri nu citesc REGULAMENTUL, si chiar daca il citesc, il ignora oricum, incalcand regulile.

Una din cele mai frecvente reguli incalcate este aceasta:

On 8/6/2009 at 3:35 PM, Codrin said:

4. Cand citati pe cineva (dati quote) nu pastrati tot postul ci doar acel paragraf la care faceti referire.

Asa ca citez mesajul unde repet aceasta regula, mai detaliat:

20 hours ago, Titan1um said:

Am rugămintea ca în momentul în care dați quote și vă referiți doar la o bucată scurtă din tot mesajul, să lăsați în conținutul mesajului citat doar partea aia. Pe telefon cel puțin, din câteva quote ale aceluiași mesaj lung, deja se cam umple inutil o pagină.

Mulțumesc!