musicman

Mazda 3 Mps Consum

11 posts in this topic

Salutare am facut in week un drum pina la focsani si inapoi si am mers economic.Adica viteza 110 120 maxim in afara si 70 80 sau chiar 50 cind era radar in localitate.Am fost placut surprins sa aflu ca as putea sa fac cu un plin aproape 630 km.facusem 340 de km cu jumatate de rezervor ca in final sa fac 410 km cu putin sub jumatate.Chiar sint incintat de mps.

post-1700-0-63176600-1304947095_thumb.jpg

Care e consumul mediu si viteza medie indicate de computerul de bord?

Eu autonomia cea mai mare pe care am vazut-o la 3MPS a fost de 780Km, dar am fost fortat sa merg economic. De obicei vad cam 450-480 in oras si 580-650 extra urban... pentru ca nu ma pot abtine :Devil:

Care e consumul mediu si viteza medie indicate de computerul de bord?

Eu autonomia cea mai mare pe care am vazut-o la 3MPS a fost de 780Km, dar am fost fortat sa merg economic. De obicei vad cam 450-480 in oras si 580-650 extra urban... pentru ca nu ma pot abtine :Devil:

pai ce indica computerul de bord cu privire la viteza medie nu este relevant pt. ca nu a mai fost resetat de nu stiu cind.in schimb celelalte functii au fost resetate atunci cind am facut plinul.Cred ca arata 20 30 km la ora.In schimb consumul average arata undeva la 7,5.In prinncipiu eu nu am coborit sub 2000 de ture si am cautat sa nu depasesc 3000. Uneori la cite o depasire am mai si depasit 3000 de ture. Sint curios cit mai merge mps ul cind se aprinde becul de benzina rulind sa zicem cu 100 km /h.De fapt sint curios cam, citi l iti mai ramin in rezervor atunci cind acul ajunge jos si se aprinde becul de la benzina.

Cind se aprinde becul de benzina mai ai cam 6-7l.

Daca mergi cu a 6-a cu 80-90 (1900-2100rpm) iese un consum probabil de 5-6l/100 daca nu te deranjeaza nimeni si mergi constant asa. Insa e de mers asa doar cind esti pe rosu.

rezerva e de aproximativ 10litri...la cele mici e si mai mica:) e gandita sa mai faci80-100km mers normal

O fi 10 la altceva, eu am masurat acea rezerva si e exact cit am zis.

Cred ca becul are legatura si cu consumul de pana atunci, al meu s-a aprins si cand arata ca mai am aproape 1/4 de rezervor (am exagerat un pic era cam 1/8), dar stilul meu de condus nu e foarte economic iar cu respectiva ocazie era chiar invers.

rezerva e de aproximativ 10litri...la cele mici e si mai mica:) e gandita sa mai faci80-100km mers normal

La RX8 spre exemplu, cand se aprinde becul(si nu dureaza prea mult sa se aprinda) mai ai 7l in rezervor

cum masori benzina din rezervor? il umpli si presupui ca are cat scrie in carte?

la mine se aprinde becul rosu si in functie de stilul de conducere...daca conduc mai linistit se stinge o perioada...

Cind se aprinde becul de benzina mai ai cam 6-7l.

Daca mergi cu a 6-a cu 80-90 (1900-2100rpm) iese un consum probabil de 5-6l/100 daca nu te deranjeaza nimeni si mergi constant asa. Insa e de mers asa doar cind esti pe rosu.

La mine raman 10l cand se aprinde. Probat in repetate randuri. Am mai mers si 70km dupa ce CB imi arata 0 ramasi...

cum masori benzina din rezervor? il umpli si presupui ca are cat scrie in carte?

la mine se aprinde becul rosu si in functie de stilul de conducere...daca conduc mai linistit se stinge o perioada...

Acum 3-4 zile mi s-a aprins becul, am mai facut maxim 1km pana la Rompetrol si am facut plinul.Au intrat aproape 54l>Cum rezervorul masinii are 61l, deducem ca mai erau 7l in rezervor ;)